Rabu, 27 April 2016

Chociaż kamienie sztachetki te pochodzą z różnych epok oraz powstały w odmienny sposób bywają do siebie bliźniaczo podobne, tak że niekiedy mało biegłym okiem z trudem je odróżnić.

Wprawdzie głazy ogrodzenia te są z odmiennych czasów oraz powstały w odmienny sposób zdarza się że są do siebie bliźniaczo podobne, tak iż nieraz mało wprawnym ślepiem z trudem je rozróżnić.

Swoją karierę w ogrodzeniach zawdzięczają przyrodniczym maściom, bezproblemowej obróbce a także stosunkowo atrakcyjnej odpłatności. Występują w wielu okręgach Polski – piaskowiec najprościej odnaleźć w Górach Świętokrzyskich, Karpatach oraz Dolnym Śląsku, wapienie – na Lubelszczyźnie, Wyżynie Krakowsko -Częstochowskiej oraz też w Górach Świętokrzyskich. Ten artykuł ogrodzeniowy wydobywa się techniką odkrywkową w kamieniołomach, po czym sieka albo od razu ociosuje, rozmieszcza na mocnych paletach, oplątuje drucianą siatką a następnie posyła do miejsca budowy balaski z Winylu na ogrodzenie i furtę ogrodzeniowa. Wykorzystywany na ogrodzenia piaskowiec to nic odmiennego jak scalony spoiwem piach, jakiego ziarna nie przewyższają 2mm średnicy. Jak lepiszczem jest np. krzemionka, nazywamy go krzemionkowym (kwarcyt), podczas gdy związki wapnia -wapnistym. Prócz bazy zlepiających występują tam również inne domieszki, np. związki żelaza. Dzięki nim zmienia się barwa głazów na sztacheta plastykowe na plot i furtę sztachetowa, przybierają one wtenczas wielorakie pigmenty czerwieni, brązu i zieleni. W przyrodzie ułożone są w warstwy o różnorodnej grubości, sięgającej nawet kilkudziesięciu metrów. Z tak wielkich złóż wycina się największe bloki, stosowane później np. w rzeźbiarstwie. Uzyskane bloki skalne wolno też ciąć na sześciany o równych konturach, stosowane potem w budownictwie (także na ogrodzenia). Można również je porcjować przy asyście specjalnych klinów oraz dłut na małe, nieregularnych kształtów kawałeczki. Służą do układania powierzchni ścieżek i budowy murków ogrodzeniowych.

Na nowoczesne sztachety plastykowe używa się także wapienie - skały osadowe, powstałe spośród zebranych na dnie mórz a także jezior pozostałości organizmów żywych, najczęściej skorup małż i ślimaków.

Zazwyczaj są w większym stopniu miękkie aniżeli piaskowce, a przez to łatwiejsze w obróbce, lecz również mniej trwałe. Wapienie pochodzące z dawnych er geologicznych są twardsze, wolno je nawet polerować zachwalane na sztachetki z plastiku na ogrodzenie i bramkę ze sztachet. Nadają się jednak po największej części do wykorzystywania wewnątrz, bowiem poddawane działaniu warunków atmosferycznych szybko matowieją. Wapienie wolno wykorzystać do budowy murków ogrodzeniowych, na ścieżki oraz dojazdy, do urządzania skwerów skalnych. Na Lubelszczyźnie stosuje się je również do budowy domów. Na nawierzchnie ścieżek ogrodowych najlepiej przeznaczają się piaskowce krzemionkowe, bo są odporniejsze na szlifowanie niż np. Wapienie.

W zależności od stylu parku a także własnych upodobań kształt kamiennych tafli może być przeróżny – od łamanych, nieproporcjonalnych, aż po prosto przyciętych prostokątów względnie kwadratów. Murki oraz sztacheta z plastiku z Łobez na ogrodzenie i furtę ze sztachetek buduje się z głazów przeróżnego zarysu, złożonych na kamiennym ewentualnie betonowym fundamencie. Jeżeli płot powstaje z kafli o nieregularnych zarysach, należy je trafnie łączyć tzn. tak, żeby postać każdego następnego łączył się z poprzedzającym. Żeby takie ogrodzenie było solidne jego grubość winna wynosić 50-70 cm. Większe dziury w środku wolno dopełniać zaprawą cementową oraz gruzem. Ogrodzenie z bloczków kamiennych o skróconych równych bokach muruje się podobnie jak z cegły bądź pustaków. Piaskowce i wapienie zdołamy wykorzystać też do konstrukcji schodów, kominków ogrodowych i innych komponentów tzw. miniaturowej architektury. Piaskowce wykorzystywane do konstrukcji ogrodzenia należą do głazów mało odpornych na działanie czynników atmosferycznych. Pod wpływem wody, słońca oraz ujemnych temperatur prędko niszczeją a także nabierają ciemnego koloru. Łatwo przerastają też mchem i wodorostami. Można temu zapobiec pokrywając pokrywę ogrodzenia bądź rzeźb specjalnymi impregnatami. Nie usiłujmy zdrapywać zanieczyszczeń z powierzchni ogrodzenia ostrymi urządzeniami np. drucianą szczotką, bo na kamieniu mogą utrzymywać się głębokie rysy. Wyspecjalizowane firmy zmywają kamień ogrodzeniowy tzw. piaskarkami. Jeżeli nie mamy możliwości mechanicznego polerowania ogrodzenia Poznań z piaskowca spróbujmy oczyścić go wodą z detergentem przy użyciu szczotki ryżowej. Jeśli jednak potrzebujemy, ażeby głazy na ogrodzeniu w mgnieniu oka wyglądały na stare, nie możemy ich niczym ochraniać ani czyścić.

Tidak ada komentar:

Posting Komentar